Skuteczność witamin syntetycznych i organicznych

Jaka jest skuteczność witamin syntetycznych w porównaniu z witaminami organicznymi? – odpowiadamy!

Suplementy organiczne z pełnowartościowych pokarmów są o wiele bardziej skuteczne niż witaminy syntetyczne, ponieważ witaminy pochodzące z pokarmów to witaminy kompleksowe, a nie tylko ich elementy; dostarczają one wszystkie konieczne składniki aktywne, które są niezbędne do optymalnego działania witamin w organizmie.

Za przykład może służyć badanie zlecone przez rząd USA, w ramach którego w badaniu in vivo porównywało działanie pokarmów bogatych w witaminę C (zawierających 80 mg witaminy C) do pokarmów zawierających 15,6 razy więcej wyizolowanego kwasu askorbinowego (1250 mg). Badanie to dowiodło, że pokarmy zawierające witaminę C miały większy wpływ na zwiększenie stężenia przeciwutleniaczy we krwi – uważa się, że rezultat ten zawdzięczają bioflawonoidom oraz innym czynnikom znajdującym się w pokarmach (Williams 1999). Co więcej, duże kontrolowane badania nie wykazały żadnych korzyści płynących ze spożywania syntetycznej witaminy C (Sebastian i in. 2003).

Innym przykładem jest czysta naturalna witamina E, która zgodnie z wynikami badań jest trzykrotnie bardziej skuteczna niż syntetyczna witamina E.

Wnioski te nie ograniczają się wyłącznie do witamin C i E, a mają zastosowanie do wielu innych witamin, jak dowiedziono w licznych badaniach naukowych (Traber i in. 1998; Thiel 2000;  Chick  1940;  McCormick  1999;  Murray  i  Anderson  1995;  Kanno  i in.1991).

Jak widać po stronie zdrowia stoi naturalność. Ludzki organizm od zawsze przyjmuje witaminy i minerały prosto z natury więc dokładnie zna ich skład i budowę. W rezultacie domaga się takich substancji, które są mu znane, a przede wszystkim naturalne. Powszechnie wiadomo, że chemia szkodzi ludziom, zwierzętom i roślinom. Jedyne co nas może uchronić to świadome wybory, dlatego warto czytać składy produktów i doszukiwać się pochodzenia. Naturalne witaminy i minerały takie jak w Beneganic-u są przyjazne dla organizmu, pomagają wrócić do zdrowia i przywrócić równowagę.

skuteczność witamin syntetycznych a organicznych