Wapń

Jest niezwykle ważnym makroelementem, który wpływa na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Znany jest głównie jako budulec kości i zębów i nie bez powodu, ponieważ właśnie tutaj jest aż 99% wapnia znajdującego się w naszym organizmie, a tylko jego 1% zlokalizowany jest w tkankach. Wapń odgrywa jedną z głównych ról w rozwoju dzieci, jest w tym okresie niezbędny by prawidłowo rosły. To jednak nie wszystko, co ma nam do zaoferowania, lista jego zadań specjalnych jest długa.

Jaki ma wpływ na zdrowie?

Wiemy już, że wapń zapewnia nam zdrowe kości i mocne zęby, ale również prawidłową krzepliwość krwi i elastyczność naczyń krwionośnych. Jedną z głównych ról wapnia jest, kontrola kurczy i rozkurczy mięśni w tym mięśnia sercowego, mocno działa również na układ nerwowy, reguluje jego pracę i wpływa na przekaz impulsów nerwowych. Wapń łagodzi reakcje alergiczne i pomaga w usuwaniu metali ciężkich z organizmu. Jest on niezwykle ważny w okresie ciąży, by przebiegała prawidłowo i przed nią, ponieważ pozytywnie wpływa na płodność. Wapń zapewnia również zdrowe włosy i paznokcie oraz bierze udział w działaniu wielu enzymów.

Niedobór wapnia wiąże się z wieloma konsekwencjami, począwszy od najmłodszych, czyli z zaburzeniami w rozwoju dzieci, poprzez wady postawy, bóle kończyn skurcze, osteoporozę i skłonność złamań. W wyniku deficytu wapnia może nasilić się również skłonność do alergii oraz złe samopoczucie, problemy z zasypianiem, osłabieniem pamięci, a nawet może doprowadzić zaburzeń krzepnięcia krwi.

Największe problemy dotyczące odpowiedniej ilości wapnia w organizmie mają dzieci, które są na etapie wzrostu i osoby po 50, które szczególnie są narażone na osteoporozę.

Najlepsze źródło

Naturalnym źródłem tego drogocennego składnika jest nabiał w każdej postaci, szczególnie żółte długo dojrzewające sery, ryby i niektóre warzywa. Ciężko jest zapewnić organizmowi odpowiednią dawkę wapnia, szczególnie jeśli towarzyszą mu nietolerancje pokarmowe. W takich momentach warto wspierać się suplementami diety.

Jaki suplement diety wybrać i dlaczego?

Podstawą dobrego produktu jest naturalność, w przypadku wapnia sprawdza się to w 100%. Syntetyczne produkty ze względu na swoje nienaturalne pochodzenie w małym stopniu są wchłaniane przez organizm, a w rezultacie resztki zatrzymują się w nerkach, tworząc bolesne kamienie. Aby wapń poprawnie się wchłaniał, potrzebuje towarzystwa witaminy D, te substancje działaj synergiczne i w znacznym stopniu wpływają na biodostępność. BENEGANIC posiada zarówno wapń, jak i witaminę D pochodzenia w 100% organicznego, dzięki temu zapewnia wysoką wchłanialność.

Ilość substancji w BENEGANIC-u

BENEGANIC HEALTH – wapń 0,555 mg, witamina D 0,010 mg
BENEGANIC IMMUNE & DETOX – wapń 0,555 mg, witamina D 0,010 mg